Søk SmartePenger SearchDisplay a modal window with a form that allows searching across Smartepenger website

Det kan lønne seg å betale bilskaden selv, fremfor å la forsikringsselskapet betale den.

Prinsippet er ganske enkelt. Så lenge kostnaden av det fremtidige bonustapet er større enn reparasjonskostnaden, lønner det seg å betale selv. Kostnaden ved bonustapet bestemmes av hvor mye høyere prisen på bilforsikringen blir i årene fremover.

Så godt som alle forsikringsselskapene bruker omtrent akkurat det samme bonussystemet. Det er bare noen små forskjeller når du kommer opp i 70 prosent bonus.

Les mer om bonussystemet for bilforsikring.

For å beregne hva som lønner seg må du beregne det fremtidige bonustapet du får ved en skade. Du må legge sammen alle de årlige tapene inntil du er på samme bonusnivå som du var. I tillegg betaler du en egenandel ved skade som må legges til.

Eksempel på hvor stort bonustapet vil være

Bonusen regnes av bilforsikringens fulle pris før fratrekk for bonus, men en del av prisen gis det ikke bonus på. Hvis denne prisen er 20.000 kroner, vil den koste 9.000 kroner med 50 prosent bonus (forutsatt at det ikke regnes bonus av 2000 kroner). En del av premien er en såkalt delkaskopremie, det vil si brann, tyveri, glass og redning. Skader her tar ikke fra deg bonus. Derfor får du heller ikke bonus på denne delen.

Har du for eksempel 50 prosent bonus, koster det normalt rundt 60 prosent (pluss egenandelen) å la bilforsikringen dekke skaden. Med en premie på 20.000 kroner (som bonusgrunnlag) blir da dette tapet 12.000 kroner. Så må egenandelen legges til, for eksempel 4.000 kroner. I dette tilfellet vil det lønne seg å betale skaden selv opp mot 16.000 kroner.

Bruker du forsikringen på en skade som koster 8.000 kroner, vil du tape 8.000 kroner på dette.

I denne oversikten brukes bonustrappen der det tar 5 år å nå 75 prosent bonus, når man har 70 prosent i dag. Det brukes også fem år på 75 prosent bonus før det ikke blir et bonusnedrykk på fem prosent. Andre har kortere antall år her for å gå et steg oppover bonusstigen.

Generelt ligger bonustapet på 15 til 50 prosent for alle selskaper på 70 og 75 prosentnivået.

%-bonus før skade Fremtidig tap
0% 160%
10% 140%
20% 120%
30% 100%
40% 80%
50% 60%
60% 40%
70 % 1.år 20%
70 % 2.år 25%
70 % 3.år 30%
70 % 4.år 35%
70 % 5.år 40%
75 % 1.år 25%
75 % 2.år 25%
75 % 3.år 25%
75 % 4.år 25%
75 % 5 år 25%
75 % 6.år 0%

Underveis mens du bygger opp bonus for å komme deg tilbake, er det også en risiko for at du pådrar deg ny forsikringsskade og rykker ned enda en gang. Et slik nedrykk koster enda mer enn det første fordi bonustapene svir mer jo lavere ned på bonusstigen man er. Denne kostnadsmessige dominoeffekten bør også tas hensyn til når kostnaden for et bonusnedrykk anslås.

Bilbonuskalkulator

I denne kalkulatoren beregnes det bonustapet for hvert av forsikringsselskapene. Det er noen forskjeller når du kommer opp i 70 og 75 prosent bonus. Disse ser du i kalkulatoren.

For å regne ut tapet kan du bruke bilbonuskalkulatoren.

 

Les også:

Guide til bilforsikring

Test av bilforsikring

Egenandeler på bilforsikring